Klimaatadaptief Weijerpark in Boxmeer
Om Boxmeer beter bestand te maken tegen hevige regenval, werkt de gemeente Land van Cuijk aan een reeks klimaatmaatregelen. Eén van de belangrijkste locaties is het Weijerpark. Uit berekeningen bleek dat in dit gebied ongeveer 6.600 m³ regenwater opgevangen moet kunnen worden om wateroverlast te voorkomen. Met de herinrichting van het park is inmiddels zo’n 5.500 m³ waterberging gerealiseerd.

Water vasthouden in een groen park
Het uitgangspunt bij de herinrichting van het Weijerpark was om regenwater zoveel mogelijk zichtbaar en natuurlijk op te vangen. Dat vergroot niet alleen de bergingscapaciteit, maar versterkt ook de beleving van water in het park. Tegelijkertijd is de kwaliteit van de Weijergracht verbeterd, zodat het water schoner blijft en beter past in het klimaatadaptieve systeem.
Technische ingrepen in het landschap
- Om de waterberging te vergroten, is het bestaande maaiveld over een groot deel van het park met circa 50 centimeter verlaagd. Hierdoor zijn meerdere wadi’s ontstaan – natuurlijke, ondiepe verlagingen waarin regenwater tijdelijk kan worden opgevangen en langzaam in de bodem infiltreert.
- Daarnaast is het bestaande permanente water in het park gedeeltelijk gedempt, vanaf de versmalling in de gracht parallel aan de Raetsingel. Dit deel maakt nu deel uit van het verlaagde maaiveld en de nieuwe wadi’s.
- Het overblijvende deel van de gracht – rondom het gebouw De Weijer – is uitgebaggerd, verdiept en waterdicht gemaakt. Hierdoor is de waterkwaliteit verbeterd en kan het systeem zonder pompen functioneren. Waar het water voorheen continu omhoog werd gepompt, werkt het nu volledig op natuurlijke wijze.

Een robuust en aantrekkelijk watersysteem
Door deze ingrepen is een robuust en onderhoudsarm watersysteem ontstaan dat bestand is tegen extreme neerslag. Tegelijk is de historische en groene uitstraling van het park behouden. Het Weijerpark is daardoor niet alleen functioneel verbeterd, maar ook aantrekkelijker geworden voor bewoners en bezoekers. Het park laat zien dat technische klimaatadaptatie en ruimtelijke kwaliteit hand in hand kunnen gaan.
Samenhang met andere projecten
Het project Weijerpark maakt deel uit van een bredere aanpak in Boxmeer om regenwater lokaal vast te houden. Zo is in de reconstructie van het Weijerplein nog eens ongeveer 1.000 m³ extra waterberging gerealiseerd. Ook de projecten aan de Elzenstraat, Inleg en Uitleg dragen bij aan het verminderen van wateroverlast in de directe omgeving.

Leerpunten en ervaringen
Een belangrijke les uit dit project is dat zichtbare waterberging niet alleen een technische functie heeft, maar ook bijdraagt aan de beleving van het park en het bewustzijn van klimaatadaptatie. Het combineren van civieltechnische maatregelen met landschappelijke kwaliteit vraagt om nauwe samenwerking tussen disciplines – van hydrologen tot ontwerpers.
Toegevoegd: 4 november 2025
Afbeeldingen: Beeldbank Klimaatbestendig Land van Cuijk